Športová masáž

Športová masáž je druh klasickej masáže, ktorý je špeciálne prispôsobený pre športovcov alebo pre osoby, ktoré podávajú náročné fyzické výkony. Robí sa pred alebo po športovom výkone.
Športová masáž je vysoko žiadaná u športovcov na zvýšenie fyzickej kondície alebo na uvoľnenie po fyzickej záťaži. Ak masér pripravuje telo na športový výkon, využíva silnejší tlak a rýchle masérske hmaty na zahriatie (prekrvenie) svalov. Ak chce uvoľniť a zregenerovať unavené a namáhané svaly po fyzickej záťaži, využíva jemné relaxačné trenie.
Športová masáž je dobrou voľbou aj z hľadiska prevencie pri zraneniach. Vačšinou sa pri nej používajú masážne emulzie alebo liehové prípravky (tzv. športovky). Športová masaž umožňuje nepomerne rýchlejší spôsob zotavenia unavených svalov ako pomocou iných relaxačných metód.
Rozdiely v športovej masáži vznikajú aj podľa toho, či ju absolvujete pred výkonom alebo po ňom. Líšia sa v spôsobe vykonania. „Pred výkonom je vhodná dráždivá, teda povzbudzujúca, ale aj upokojujúca či lymfodrenážna masáž, ktorú však musíte absolvovať približne dvanásť hodín pred výkonom. Upokojujúca masáž pred výkonom vás môže zbaviť prípadnej nervozity, trémy.
Vo väčšine prípadov však slúži na to, aby naladila organizmus na maximálny výkon. Akčných masérov možno vidieť aj počas dlhých tenisových zápasov, keď zachraňujú špičkových športovcov pred kŕčmi. V tomto prípade je ich úlohou odľahčiť napríklad nohy, ale nie do takej miery, aby sa svalstvo úplne uvoľnilo a oddychovalo. Musia sa pripraviť na ďalší výkon. „Asi po hodine oddychu po tréningu sa používa forma masáže, ktorá svaly uvoľní, detoxikuje a zregeneruje.“ Masáž po športovom výkone urýchli odplavovanie kyseliny mliečnej alebo histamínových látok.
V ideálnom prípade by mala masáž trvať približne päťdesiat minút až hodinu a pol. Vždy sa však dá po vzájomnej dohode upraviť podľa individuálnych potrieb. Aby mala športová masáž správny účinok, mali by ste si na ňu nájsť čas raz za týždeň.
Svaly potrebujú regeneráciu
AKO MASÁŽ PÔSOBÍ
Vo svaloch dochádza k uvoľneniu stuhnutých alebo namáhaných miest, dráždením nervových zakončení sa teda prekrvia a lepšie regenerujú. To platí aj pre masáž bez predchádzajúcej fyzickej námahy, napríklad po pracovnej dobe alebo po krátkej prestávke "na pretiahnutie" pri skutočne veľmi pasívnom zamestnaní. Mechanické pôsobenie masáže sa prejaví kladne aj na zlepšení krvného obehu, upokojení dýchania a celkovom uvoľnenia organizmu. Tak ako pri športe alebo ťažšej fyzickej práci by sme mali skončiť včas a vyhnúť sa zbytočnému premáhaniu, ktoré spôsobuje bolestivé a nežiaduce pocity, aj pri masáži je vhodné "ukrojiť si" ten správne veľký krajec. Ani po športe ani po masáži by nás telo nemalo bolieť a nemali by nastúpiť nepríjemné pocity, tras alebo svalové kŕče. To už je príznakom problému, najčastejšie príliš veľké alebo neodborne podanej záťaže organizmu. Masáž môže pôsobiť niekedy dráždivo či povzbudivo, to je správny efekt, relaxačné techniky pôsobia naopak upokojenie a uvoľnenie celého tela. Vhodnú terapiu je potrebné vybrať podľa potreby. Navyše masáž tiež kladným spôsobom podporuje tvorbu endorfínov v mozgu, tie následne pri svojom uvoľňovaní pôsobia ako prírodný utišujúci a upokojujúci prostriedok. A to je často práve ten efekt, ktorý od masáže očakávame.